W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup drzwi antywłamaniowych. Idąc do sklepu czy przeglądając strony internetowe producentów i dystrybutorów można jednak dostać zawrotu głowy. Klasy, rodzaje, ceny, funkcje dodatkowe… Jest tego tyle, że naprawdę trudno wybrać te jedyne wyjątkowe drzwi, które będą strzegły naszego miru domowego. Poznaj najważniejsze cechy dobrych drzwi antywłamaniowych.
Po pierwsze…normy bezpieczeństwa
Podczas wypytywania się o wejściowe drzwi antywłamaniowe już na początku spotkasz się ze specyficznymi oznaczeniami, za którymi kryją się normy spełniane przez interesujący cię model. Według norm polskich możemy kupić drzwi klasy A, B lub C. Z uwagi na to, że należymy do Unii Europejskiej, coraz więcej producentów stara się jednak stosować normy europejskie. Są one zresztą bardziej szczegółowe od naszych rodzimych, gdyż opierają się na numeracji 1-6. Im wyższa liczba czy litera określająca klasę danego modelu, tym trudniej będzie złodziejowi sforsować drzwi.
Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że – wbrew temu, co możesz gdzieniegdzie usłyszeć czy przeczytać – nie istnieją drzwi, które w stu procentach uniemożliwią włamanie do domu. Drzwi antywłamaniowe najwyższej klasy, a więc C (według klas polskich) lub 4 (europejski odpowiednik klasy C, klasy 5-6 posiadają drzwi pancerne wykorzystywane w bankach) utrudnią pracę złodzieja, ale ci najbardziej wytrwali i przeszkoleni i z nimi mogą sobie poradzić. Niemniej jednak sporo z nich zniechęci się już na starcie bądź w trakcie włamywania.
Po drugie…atesty
Nim zdecydujesz się na zakup danych drzwi antywłamaniowych, koniecznie sprawdź, czy posiadają wymagane certyfikaty wydane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB), Instytut Mechaniki Precyzyjnej (IMP) i Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Pamiętaj, że drzwi nieposiadające takiego dokumentu wydanego przez przynajmniej jedną z tych instytucji, mogą nie spełniać norm, którymi chwali się producent. Wydawana przez IMP na każde drzwi tzw. tabliczka znamionowa powinna znajdować się na ich bocznej krawędzi.
Drzwi z atestem to nie wszystko, równie ważne jest też to, by i zamek dokupiony do nich taki certyfikat posiadał, w innym wypadku bowiem w razie włamania drzwi nie spełnią oczekiwań. Coraz więcej producentów oferuje drzwi posiadające atesty zagraniczne, najczęściej europejskie. Dość popularnym certyfikatem jest ten wydany przez PTE Rosenheim GmBh, akredytowany przez niemieckie Laboratorium Badawcze.
Po trzecie… zabezpieczenia
Drzwi antywłamaniowe posiadają wielowarstwową konstrukcję, wzmocnioną dodatkowo zawiasami, hartowanymi prętami czy też specjalnymi bolcami, które uniemożliwiają ich wyważenie przez złodzieja. Dobre drzwi muszą być wypoosażone w co najmniej dwa zamki (spośród których przynajmniej jeden ma posiadać klasę C – o czym napisano wyżej). Zwróć też uwagę na to, by ani jeden zamek nie otwierał się od wewnątrz bez potrzeby użycia klucza. Przydatnym elementem zmniejszającym ryzyko włamania jest specjalna klamka. Warto zapytać się też o system automatycznego ryglowania.
Po czwarte… profesjonalny montaż
Nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe, posiadające wszystkie te cechy, którymi zajęliśmy się w tym artykule, na nic się zdadzą wówczas, gdy nie zostaną profesjonalnie zamontowane. Pamiętaj też o tym, że w razie udanego włamania ubezpieczyciel nie weźmie pod uwagę faktu posiadania przez ciebie drzwi antywłamaniowych, gdy wyjdzie na jaw, iż ich montaż nie był profesjonalny.