Czeka cię zakup drzwi wewnętrznych do nowo wybudowanego domu? A może po prostu planujesz wymianę tych, które są już mocno wysłużone i zniszczone? Tak czy owak, przed wybraniem się na zakupy, musisz wiedzieć, na co powinieneś zwracać uwagę. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z takim zakupem.
Wiadomo, że jednym z najważniejszych czynników, decydującym o zakupie danego produktu – w tym wypadku drzwi – lub rezygnacji z niego, jest kwota, jaką jesteśmy gotowi za niego zapłacić. I nie chodzi tu tylko o porównywanie cen podobnych, czy tych samych modeli w kilku różnych sklepach. Niekiedy może się okazać, że to, co jest tańsze, w ostatecznym rozrachunku będzie droższe. Musimy po prostu upewnić się, co jest wliczone w cenę danych drzwi.
W większości przypadków są to same skrzydła (z zawiasami, a czasem z zamkiem). Wiadomo, że aby zamocować je, będziemy potrzebować również ościeżnicy, którą z reguły dokupuje się osobno. Jej cena zależeć będzie m.in. od grubości ściany (do zwykłych ścian działowych wystarczy ościeżnica standardowa, do grubszych, a więc mających ponad 10 cm grubości, musimy kupić ościeżnicę regulowaną, która jest droższa). Oczywiście jeśli wymieniamy stare drzwi, możemy zrezygnować z wykucia dotychczasowej ościeżnicy i umieszczenia na jej miejscu nowej. Zamiast tego wystarczy dokupić skrzydło o wymiarach idealnie do niej dopasowanych. To nie koniec, trzeba pamiętać, że osobno dokupuje się też takie elementy jak klamki czy szyldy, które je osłaniają.
Bardzo ważny jest też wybór konstrukcji drzwi. To, czy będą one odporne na uszkodzenia mechaniczne, wszelkiego rodzaju zarysowania i zadrapania czy zmiany wilgotności i temperatury, zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Jeśli chodzi o drzwi drewniane, możemy zdecydować się na takie wyprodukowane w całości z litego drewna lub zrobione z drewna klejonego warstwowo. Ten drugi rodzaj jest bardziej odporny na wspomniane wyżej zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Najpopularniejsze gatunki drewna, z którego produkuje się drzwi, to jesion, dąb, sosna i buk.
Wśród drzwi drewnianych natrafimy na skrzydła jedynie zaimpregnowane (takie są najtańsze), które będziemy musieli po zakupie samodzielnie wykończyć lakierem, farbą lub bejcą. Drzwi nadające się od razu do wstawienia są droższe. Tutaj też wiele zależy od tego, czym są one pomalowane. Najtańsze będą te pokryte farbą kryjącą lub lazurową i lakierowane. O wiele droższe od nich są drzwi wykończone fornirem szlachetnych rodzajów drewna. Najdroższe to te, które pokryte są kilkoma rodzajami takich fornirów, tworzących piękną mozaikę.
Zamiast drewna możemy oczywiście wybrać drzwi zrobione z płyt drewnopochodnych. W większości sklepów natrafimy na skrzydła z płyt MDF (półtwardych) lub HDF (pilśniowych). Płyty te są zamocowywane w drewnianych ramach i wykończone są fornirem albo laminatem. Charakteryzuje je mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne, za to bardzo dobrze znoszą wahania wilgotności i temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Jeżeli to właśnie takie drzwi chcemy kupić, o wiele lepiej wybrać te wykończone fornirem, choć będą one oczywiście droższe od laminowanych. Na pewno jednak wyglądają o wiele efektowniej oraz bardziej elegancko i – co równie ważnie – nie żółkną z czasem, co dzieje się w przypadku laminatu, szczególnie tego gorszej jakości.